Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arcibiskupský zámek Kroměříž

18. 12. 2008

Arcibiskupský zámek a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 1998 byl zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jeho historie je nerozlučně spjata s olomouckými arcibiskupy, kteří si jej vybudovali jako svoje letní sídlo.

 

 Podzamecka zahrada

Podzámecká zahrada (lidově Podzámka) je větší z „arcibiskupských zahrad“ v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je od roku 1995 národní kulturní památkou a od roku 1998 položkou na Listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Je také součástí Městské památkové rezervace Kroměříž.

Zahrada se nachází mezi Arcibiskupským zámkem a řekou Moravou a má rozlohu 47,1 ha. O její nejstarší části (mezi severní stěnou zámku a Moravou) víme, že existovala již v 15. století. Zahrada zahrnuje rozsáhlé, z větší části udržované travnaté plochy, i unikátní sbírku stromů, takže poskytuje okolním školám skvělé podmínky pro výuku botaniky a především dendrologie. Mimo to je v zahradě chován i omezený počet živočichů (exotické ptactvo, primáti, kopytníci) a hnízdí tu volně žijící ptactvo

Soubor:Podzamecka zahrada.JPG